Hodina Země: Má smysl držet černou hodinku?

sobota 31. březen 2012 19:46

World Wildlife Fund stojí za tzv. Hodinou Země. Lidé celého světa by podle této výzvy měli mezi 20:30 a 21:30 odpojit všechny své spotřebiče z přívodu elektřiny. Pokud potřebují světlo, ať zapálí svíčkou, říkají signatáři. České diskuze hoří pasivně-agresivní diskuzí, jestli to má smysl nebo ne. Já se zúčastním. V článku se dočtete proč.

Část příznivců Hodiny Země se pře s odpůrci, o smyslu akce. Zdá se, že souboj diskutérů se zvrhl do roviny "zelení" vs. "nezelení". Alespoň srovnání Hodiny Země s globálním oteplováním a ekologickými aktivisty mě vede k této myšlence. Po dlouhé době se zase divím, jak se dovedou lidé osočovat.

Osobně se k výzvě připojím, ačkoli/protože jí nepřikládám ekologický, ale lidský podtext. Dle tvrzení autorů výzvy se v minulosti připojilo až 1,8 miliard lidí(počítají i ty bez přístupu k elektřině? kdo započítá mě? / i když je to vlastně jedno, kolik přesně). Ať je toto číslo sebevíc zkreslené, akce je podle dochovaných fotografií a videozáznamů celosvětová. V současnoti už vidíme jen zřídka, že lidé celého světa drží za jeden provaz. To je můj první důvod, proč se připojit.

Netřeba omílat staré fráze, jak je svět plný elektrických spotřebičů. A už vůbec ne polemizovat, jak moc je to špatně. Pokud se však na Hodinu Země podívám z osobnostního hlediska, bude příjemné si zase na hodinu vyzkoušet, jaké to je žít bez elektřiny. A uvědomit si na vlastní kůži, jak moc je každý z nás na její přítomnosti závislý. Kdoví, třeba bude elektřina v blízké době nedostatkovým zbožím. A někdo z nás si dnes večer uvědomí, že by si měl připravit záložní životní plán. To je můj druhý důvod, proč se připojit.

 

Prohlédněte si výzvu s českými titulky na videu Stream.cz:

 

Petr Polák

Petr Polák

Petr Polák

Hledejte zde v čase přítomném rozvahu o přítomných událostech.

Petr Polák je muž s talentem učit se. Ovšem lidé svým talentem velmi často mrhají a pak žehrají na talent jiných. Řečeno sportovní terminologií, nyní si odpykává trest za nesportovní chování.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy