Zjistěte, proč se Václavák už bez tramvají obejde

sobota 7. červen 2014 11:18

Výluka tramvajové trati v centru Nového Města.
Oskar Exner

Střed Prahy se nachází uprostřed dva měsíce dlouhé výluky tramvajové dopravy přes Václavské náměstí. Myslím, že tahle část Nového Města už tramvaje nepotřebuje. Přečtěte si, proč cestujícím výluka vadí ve skutečnosti a proč se teď bez nich vlastně obejdou.

Když se uzavře důležitá dopravní tepna, přináší to vždy nepříjemnosti. Hledají se náhradní trasy, jenž pak trpí přetlakem cestujících, kteří by běžně jeli jinudy.

Cestujícím to přináší stres. Média leckdy situaci zveličují, pojmenovávají ji jako kolaps a titulky ukončují vykřičníky(!).

Skutečný důvod, proč jsou uzavírky důležitých tras nepříjemné, spočívá v nutnosti cestujících vystoupit z komfortní zóny. Velká část lidí nemá změny ráda, přestože změny jsou motorem vývoje lidstva. Nemít rád změny přitom není dobře nebo špatně. Tak to prostě je.

Vezměme si aktuální příklad ze skutečného světa: když uděláte uzavírku tramvajové trasy přes Václavák (kterou nejde v denních hodinách objet), klíčovou potíží tady není výluka samotná, ale potřeba cestujících najít si náhradní způsob dopravy.

Máme zvyk, rituál, jak se dostat odněkud někam snadno a rychle a ten najednou nefunguje. Musíme přemýšlet a použít vynalézavost, abychom se dopravili jiným způsobem.

Nicméně, když výluka trvá dostatečně dlouhou dobu, zvykneme si i na náš náhradní způsob dopravy. Víme, kde přestoupit a přestože to přináší jistou komplikaci, po měsíci už to neřešíme tak moc, jako během prvních dnů.

Ptáte se, kde je bod zlomu - kdy je změna dostatečně dlouhá, aby se stala návykem?

Typicky je to 21 dní. Když začnete používat mozek novým způsobem, začnou se v něm vytvářet nové mozkové spoje, které s každým dalším použitím sílí. Vědecké výzkumy uvádějí, že aby se nově nabytá schopnost stala zvykem, synapse potřebují 21 dní, aby zesílily dostatečně.

Jinými slovy, když výluka tramvajového provozu v centru Prahy trvá celé dva měsíce, lidé zde šaliny už ve skutečnosti nepotřebují. Znají způsob, jak vyloučený úsek objet, případně použijí metro.

Věřím, že by stavaři vytrhané koleje nemuseli nahrazovat novými. Lidé se naučili žít i bez tohoto úseku. Podle mého skromného názoru, by to zmíněnému úseku pomohlo esteticky i urbanisticky. Dosud se proudy lidí tísní na úzkých chodnících po okrajích ulic Vodičkovy a Jindřišské, kdežto pokud by se tam tramvaje víckrát nevrátily, otevřel by se krásný veřejný prostor pro novou pěší zónu.

Petr Polák

Petr Polák

Petr Polák

Hledejte zde v čase přítomném rozvahu o přítomných událostech.

Petr Polák je muž s talentem učit se. Ovšem lidé svým talentem velmi často mrhají a pak žehrají na talent jiných. Řečeno sportovní terminologií, nyní si odpykává trest za nesportovní chování.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy